lifestream - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Hide Details
ja: 詳細を非表示

en: The selected event was hidden.
ja: 選択したイベントは非表示になっています。

en: The selected event was not found.
ja: 選択したイベントが見つかりません。

en: All of your feeds have been refreshed.
ja: すべてのフィードを再読み込みしました。

en: The selected feed's events has been refreshed.
ja: 選択したフィードのイベントを再読み込みしました。

en: The selected feed was not found.
ja: 選択したフィードが見つかりません。

en: The selected feed and all events has been removed.
ja: 選択したフィードとその項目をすべて削除しました。

en: Selected feed was added to your LifeStream with %d event(s).
ja: 選択したフィードと、%d 個のイベントを追加しました。

en: Please correct the following errors:
ja: 以下のエラーを修正してください。

en: LifeStream Settings
ja: LifeStream 設定

en: Settings
ja: 設定

en: LifeStream Feeds
ja: LifeStream フィード

en: Feeds
ja: フィード

en: LifeStream Events
ja: LifeStream イベント

en: Events
ja: イベント

en: Add a Feed
ja: フィードを追加

en: You will need JavaScript enabled in order to add a feed.
ja: フィードを追加するには JavaScript を有効化してください。

en: Add a new feed by first selecting the type of feed:
ja: フィードの種類を選択して新しいフィードを追加:

en: %s Feed Settings
ja: %s フィード設定

en: Show labels for events in this feed. This will not affect grouped events.
ja: このフィードのイベントにはラベルを表示します。グループ化されたイベントには適用されません。

en: Group events from the same day together.
ja: 同じ日のイベントをグループ化する。

en: Find more information about %s by visiting <a href="%s">%s</a>.
ja: %s についてさらに詳しくは <a href="%s">%s</a> をご覧ください。

en: Add Feed
ja: フィードを追加

en: Edit Feed
ja: フィードを編集

en: (<a href="%s">Back to LifeStream Feeds</a>)
ja: (<a href="%s">LifeStream フィードへ戻る</a>)

en: Show labels for events in this feed. This will not effect grouped events.
ja: このフィードのイベントにはラベルを表示します。グループ化されたイベントには適用されません。

en: This will not affect any event's already listed.
ja: すでに追加されたイベントには適用されません。

en: Save Feed
ja: フィードを保存

en: Recent Events
ja: 最近のイベント

en: Event
ja: イベント

en: Date
ja: 日付

en: Delete
ja: 削除

en: Feed Type
ja: フィードの種類

en: Feed
ja: フィード

en: Refresh All Feeds
ja: すべてのフィードを再読み込み

en: Description
ja: 説明

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: There are no events to show at this time.
ja: 現在、表示するイベントがありません。

en: LifeStream Configuration
ja: LifeStream 設定

en: The following settings that will affect feeds globally. If you wish to modify per-feed settings, you may do so via the <a href="%s">Feed Management page</a>.
ja: 以下の設定はすべてのフィードに適用されます。各フィードの設定を変更したい場合は、<a href="%s">フィード管理画面</a>から行ってください。

en: Day Format:
ja: 日付書式:

en: For more information, please see PHP's <a href="http://www.php.net/date/">date()</a> method for more information.
ja: 詳しくは、PHP マニュアルの<a href="http://php.net/manual/ja/function.date.php">date()</a> 関数のページをご覧ください。

en: Hour Format:
ja: 時間書式:

en: Current Time:
ja: 現在の時間:

en: Update Interval:
ja: 更新頻度:

en: The number of minutes between updates to your feeds. Value is in minutes.
ja: フィードを再読み込みする間隔（分）。

en: Number of Items:
ja: 項目数:

en: The number of items to display in the default lifestream feed call.
ja: ライフストリーム関数呼び出しで表示する項目のデフォルト数。

en: Date Cutoff:
ja: 分割期間:

en: The cutoff time for the default lifestream feed call. Available unit names are: <code>year</code>, <code>quarter</code>, <code>month</code>, <code>week</code>, <code>day</code>, <code>hour</code>, <code>second</code>, and <code>microsecond</code>
ja: ライフストリームフィード関数呼び出しを分割する期間のデフォルト値。使える単位は、<code>year</code>、<code>quarter</code>、<code>month</code>、<code>week</code>、<code>day</code>、<code>hour</code>、<code>second</code>、<code>microsecond</code> です。

en: Daily Digest
ja: 今日のダイジェスト

en: LifeStream gives you the ability to create a new blog post each day, containing all of the events which happened on that day.
ja: LifeStream で集めた1日のイベントをブログに自動投稿することができます。

en: Post a daily summary of my lifestream.
ja: 1日ごとにライフストリームの概要を投稿する。

en: Summary Post Title:
ja: 概要投稿のタイトル:

en: You may use <code>%s</code> for the current date formatted with your <em>Day Format</em> option.
ja: <code>%s</code> を使えば、<em>日付書式の設定</em>で指定した書式で今日の日付を挿入できます。

en: Summary Post Body:
ja: 概要投稿の本文:

en: You may use <code>%1$s</code> for the list of events, <code>%2$s</code> for the day, and <code>%3$d</code> for the number of events.
ja: イベント一覧を挿入するには <code>%1$s</code>、日付には <code>%2$s</code>、イベント総数には <code>%3$d</code> を使用できます。

en: Summary Author:
ja: 概要投稿の作成者:

en: Summary Category:
ja: 概要投稿のカテゴリー:

en: Save Changes
ja: 変更を保存
